Someliérova žena a víno
  • Facebook

 

Chcem sa poďakovať manželke, že ma inšpirovala k dvom článkom. Vtipné je, že akým spôsobom. Najprv to tak naozaj nevyzeralo…

Toto píše život

 

Včera som sa pýtal mojej manželky, aký článok by si chcela prečítať o víne. Prvou odpoveďou ma prekvapila: „ …že aj tak moje články nečíta, pretože píšem príliš často (raz za týždeň 1 článok) a že ich prestala aj zdieľať…“ Určite to myslela so mnou dobre ako vždy. No trápi ma, že keď to prestala zdieľať, tak ani jej okruh známych nečíta moje články. Ako som to zistil? Boli u nás na návšteve jej kamarátky a jedna z nich, mimochodom vínomilka, mi povedala: „…dlho si už nič nedal na vínomila…“

 

Aby som však dokončil, druhá odpoveď ma prekvapila ešte viac, „že chce, aby som napísal o predsudkoch o víne.“ Predpokladal som, že už mám za sebou éru vysvetľovania bájok o víne, no zjavne nie. Splním si povinnosť a budúci článok bude o skrutkovacích uzáveroch, o bežných chorobách a vadách vína, o sudovom víne, o dierach vo fľaši a ťažkých fľašiach, pridám však aj alternatívne obaly vína.

 

Someliérova žena v úlohe experta

 

Príde mi zaujímavé, že moju manželku všetci považujú za expertku na víno, napriek tomu že som ju nikdy nepočul, že by sa do tejto role pasovala, alebo že by dobrovoľne rozdávala rady. No jej kolegovia v práci a priateľky sa tak nejak na ňu spoliehajú pri výbere vína vo vínotéke, pri príležitostnom „teambuildingu“ alebo vhodnom skladovaní vína a jeho archivácii. Asi očakávajú, že sa na ňu niečo za tie roky nalepilo a má prístup k tajným informáciám.

 

Someliérova žena nepije víno

 

Aké ja mám šťastie! Dokonca ju nemusím presviedčať, že ja víno nepijem, ale len degustujem. Mám teda šoféra, ktorý alkohol nepije, pretože mu nechutí. Mimochodom víno nie je alkohol, ale liek! Jediný raz som ju videl degustovať víno, keď som mal doma vyše 400 vzoriek a mohla si vybrať víno aké chcela. Aká bola šťastná! Predegustovala, čo ju zaujalo, vybrala pár fľiaš a dopadlo to tak, že som ich dopil nakoniec ja.

 

Someliérova žena neotvára víno

 

V záležitostiach nalievania a otvárania alkoholu v domácnosti máme jasno. Ja otváram, aj nalievam, aj pijem a žena ponúka. Síce som ju naučil ako otvárať správne víno, no zistila, že je pohodlnejšie, keď to budem robiť ja. Rozumiem, čo je emancipácia, ale som zástancom názoru, že ponuku, servis a skladovanie alkoholu by mal mať pevne v rukách chlap. Hlavne by sa nemal v úlohe hostiteľa spiť ako „mužik“, veď kto bude potom nalievať?

 

Someliérova žena nerozpráva o víne

 

Predstavte si, že príde návšteva a ja si dávam pozor, aby nepadlo slovo víno. Neuveríte, ale vždy to  niekto spomenie. Stane sa niekoľko vecí naraz: ja sa záhadne usmejem, potešený touto témou, načuchrám si perie, manželka prevráti oči, že sa to znova stalo, nasadí blahosklonný výraz a ja sa ako taký kohút pretŕčam. Práve ste pochopili, prečo nerozpráva o víne… Nepustím ju k slovu!

 

Someliérova žena sa chváli

 

Moja manželka sa chváli mnou, keď to potrebuje. Teda nechváli sa mojou osobou, ale mojím zamestnaním. Stačí jej spomenúť slová „víno“ alebo „someliér“ a ľudia sú zrazu príjemnejší, usmievaví a nápomocní. Jednoducho „víno“ ako téma vzbudzuje v nás ľuďoch len pozitívne emócie a nikomu nezáleží akého ste vierovyznania, či politického názoru a zrazu záleží len na farbe vína, odrode alebo ročníku.

Šírte kultúru vína!

Jozef Milčík
  • Facebook

Jozef Milčík

Autor článku

Žijem vínom, šírim kultúru vína, hodnotím vína a píšem recenzie. Pracoval som dlhé roky v gastronómii, žil som ňou. Som vyslúžilý sommeliér s 20-ročnou skúsenosťou v oblasti obchodu s vínom, v gastronómii, budovania značiek a investícií do vína.