Víno a umenie – Krása vínnych etikiet
  • Facebook

 

Označovanie fliaš alebo nádob etiketami, na ktoré píšeme rok, názov a niekedy aj kreslíme obrázok, siaha do čias starovekých Egypťanov.

Litografia

Avšak až s rozvojom litografie na prelome 18. a 19.storočia, ktorej vynález sa pripisuje Aloisovi Senefelderovi, sa rozmohla masívna tlač etikiet, ktoré obsahovali nielen popis výrobku, ale sa aj často spoliehali na obrázok, ktorý vyjadroval pôvod alebo zobrazoval posolstvo značky. Preto sa nemožno čudovať umeleckým velikánom ako Goya, Ingres, Toulouse – Lautrec, že si túto techniku osvojili a hojne využívali. Od toho bol už len krôčik, aby ušľachtilý mok vo fľaši vína reprezentovala aj umelecká etiketa.

Prvé umelecké etikety

Prvýkrát som sa stretol s umením tohto druhu, keď som pracoval v hoteli Hoffmeister pod pražským hradom. Obdivoval som francúzske etikety medzi ktorými ma zaujala etiketa divokej ovečky, ktorá s istou dávkou humoru vyťukávala kopytami rok 1999. Bolo to dielo francúzskeho umelca Raymonda Savignaca. Od tej doby som pozoroval každú jednu etiketu, čo mi vlastne chce povedať. Preto  si dovolím predstaviť ďalších známych aj neznámych umelcov, ktorí spojili svoje meno s konkrétnym vínom unikátneho ročníka.

 

Château Mouton Rothschild 1999, Savignac
  • Facebook

Château Mouton Rothschild a umelec Salvador Dalí

Môj obľúbenec Dalí, ktorého diela som obdivoval väčšinou len cez internet a knihy. Dostal som však aj príležitosť pokochať sa sériou „Alenka v říši zázrakov“, ktorú som bez váhania využil a konečne som uvidel majstrovstvo umelca naživo. Stále nemôžem uveriť, že to bolo v Žiline.

Salvador Dalí vytvoril ilustráciu barana, tak aby v sebe skrývala šarm a nevinnosť, ktorú akoby kreslila ruka dieťaťa.

Château Mouton Rothschild, francúzske vinárstvo predbehlo svoju dobu, tým že poveruje špičkových umelcov svojej doby, aby navrhovali etikety pre každý ročník osobitne. Deje sa tak pravidelne už od roku 1945. Prvý dizajn však vznikol v roku 1924. Všetky etikety Château Mouton Rothschild si môžete prehliadnuť na jednom mieste, stačí kliknúť na odkaz.

Château Mouton Rothschild 1958, Dalí
  • Facebook

Picasso a Warhol

Táto dvojica  hviezdnych umelcov sa tiež podieľala na tvorbe etikiet Château Mouton Rothschild pre ročníky 1973 a 1975. Warhol bol satirickým umelcom, ktorý nemal zábrany zosmiešniť akýkoľvek spotrebný tovar, dokonca svoj ateliér pomenoval „Továreň.“ Nakoniec sa Warholov výstredný zjav, jeho hrubá vrstva make-upu a odfarbené vlasy, stal umeleckým dielom samotným.

Vinárstvo má na svojej stránke spomenutý citát od Picassa, ktorý som prepísal do reality dnešných dní:

„Nič sa nedá robiť bez samoty. Vytvoril som si pre seba samotu, o akej ešte nikto nesníval. Je dnes veľmi ťažké byť sám, pretože máme smartfóny. Už ste niekedy videli svätého so smartfónom? Pozrel som sa všade a nedokázal som nájsť ani jedného, ​​dokonca ani u patrónov telekomunikácií a internetu.“

V pôvodnom citáte sú namiesto smartfónu spomenuté náramkové hodinky. Ak si však myslíte, že si robím len srandu zo svätých patrónov, tak Archanjel Gabriel je patrónom telekomunikácií a Svätý Izidor je patrónom internetu.

Château Mouton Rothschild 1973, Picasso
  • Facebook
Château Mouton Rothschild 1975, Warhol
  • Facebook

Dolce & Gabbana a Donnafugata

Vinárstvo Donnafugata som mal možnosť stretnúť vďaka Jirkovi Markuzzimu, dnes už úspešnému obchodníkovi s vínom v Prahe. V tej dobe ma zaujali dve etikety od tohto vinárstva, a to víno Anthìlia (umelec Stefano Vitale) z odrody Lucido a v tej dobe vlajková loď – víno Mille e Una Notte (Palazzo Filangeri), išpirovaného príbehmi „Tisíc a jednej noci.“

Dnes sa spolupráca na etikete vinárstva Donnafugata posunula smerom k módnemu dizajnu so svetoznámou značkou Dolce & Gabbana (D&G). Úlohou módnej značky bolo navrhnúť etiketu, ktorá bude odkazovať na históriu vinohradníctva na Sicílii a terroir. Zo zloženia dvoch typických odrôd Nerello Mascalese and Nocera, ktoré sa pestujú na upätí činnej sopky Etna, vzniklo víno Rosa. Víno Tancredi je zase založené na odrode Nero d’Avola. Obe vína s dizajnom D&G sú inšpirované tradičným sicílskym folklórom.

 

Dolce & Gabbana design, Tancredi Donnafugata
  • Facebook
Dolce & Gabbana design, Rosa Donnafugata
  • Facebook

Las Jaras wine

Moderný prístup k umeniu etikiet, ktorý je vzburou voči tradičnému zobrazovaniu zámkov, či sídiel svetoznámych značiek a prepracovanej kurzívy. Tento postoj zdieľajú hlavne mladé vinárstva z Austrálie a Ameriky. Príkladom môže byť kalifornské vinárstvo Las Jaras wine, ktoré sa spolieha na pestrofarebné etikety a paródiu v plnej kráse. Vybral som si víno „Sweet berry wine“, ktoré paroduje 70.roky prostredníctvom etikety. Pre pochopenie etikety vám odporúčam si pozrieť celé video.

 

Sweet berry wine, Las Jaras wine
  • Facebook

La domaine Marc Kreydenweiss

Menej známi umelci na etiketách vín z biodynamickej produkcie, ktoré sa vyznačujú zvláštnym slaným chvostom z vulkanických podloží. Teda, aspoň takto mám zafixované vína od tohto alsaského vinárstva. A nielen vína. Jój, a aká fajná mirabelkovica, zbieraná za mesačného svitu….

Prechádzal som staré etikety, ktoré som si na „drzovku“ vypýtal od vinára a zaujalo ma dielo pôvodom českého umelca Vladimíra Škodu, ktorý v roku 1968 emigroval do Francúzska a od roku 1991 vystavuje znova aj v Českej republike. Jeho najobľúbenejším tvarom je guľa, čo je vidieť aj na etikety zo série diel „Konstelace.“

 

La domaine Marc Kreydenweiss, artist Skoda, Riesling
  • Facebook
Jozef Milčík
  • Facebook

Jozef Milčík

Autor článku

Žijem vínom, šírim kultúru vína, hodnotím vína a píšem recenzie. Pracoval som dlhé roky v gastronómii, žil som ňou. Som vyslúžilý sommeliér s 20-ročnou skúsenosťou v oblasti obchodu s vínom, v gastronómii, budovania značiek a investícií do vína.

 

Zdroj:

https://www.winemag.com/2021/04/23/best-wine-label-designs/

https://www.thedrinksbusiness.com/2015/08/top-10-wine-labels-designed-by-artists/

Preložené, upravené a skrátené