História vína: Aké druhy amfor sa používali na prevoz a zrenie vína?
  • Facebook

 

Staroveká metóda vinifikácie vína v amforách si našla nejedného súčasného priaznivca vína. Amfora je všeobecne používaná ako označenie pre všetky druhy hlinených nádob, ktoré sa používajú na kvasenie a zrenie vína. Z histórie však poznáme niekoľko druhov nádob, ktoré sa používali v priebehu času.

Amfora

Slovo je odvodené z gréckeho slova „amphiphoreus“ ako označenie pre niečo, čo sa dá prenášať z oboch strán. Amfory sú podlhovasté, dvojručné vázy s tučnými telami, špicatými koncami a úzkymi krkmi. Je to vynález Kanaánčanov z 15.storočia pred naším letopočtom, ktorí obývali sýrsko-libanonské pobrežie. Boli vyrobené z hliny, pretože hlina bola najbohatším nerastným zdrojom a nie preto, že by niekto tušil, že to bude ideálny materiál na zrenie vína.

 

Tvar amfory

Nádoby sa dali ľahko vyrobiť, prepraviť a znovu použiť. Baňatý tvar poskytoval maximálny úložný priestor, zúžené konce uľahčovali gúľanie a zúžené krky nalievanie. Vodotesnosť bola dosiahnutá vymazaním vnútra amfory borovicovou živicou, preto sa používali často na prepravu vína, avšak boli využívané na prepravu oleja, zrna a orechov. Boli utesnené sadrovou zátkou. Prepravovali sa v trupe lode vo vrstvách, ktoré brázdili Stredozemné more.

 

Gruzínska amfora – Kvevri

Použitie hlinených nádob kvevri sa dá preukázať v gruzínskej histórii už od roku 6000 pred naším letopočtom. Kvevri sú oproti bežným amforám 250-krát väčšie. Môžu mať objem až 15 000 litrov. Tieto amfory sú vyrábané z miestnej hliny s vysokým obsahom striebra, ktoré má antibakteriálny účinok. Povrch kvevri sa ošetruje včelím voskom a nádoby sa zakopávajú až po hrdlo do zeme. Výhodou tejto techniky je, že nádoby sú pórovité, teda umožňujú mikrooxidáciu vína bez toho, aby víno preberalo sekundárne arómy z nádoby, ako sa to deje pri zrení v dubovom sude.

 

Druhy amfor v histórii

Gruzínska amfora Kvevri
  • Facebook

Gruzínska amfora Kvevri

Typický vajcovitý tvar hlinených nádob ktoré sa  natierajú včelím voskom sú od roku 2013 zapísané ako kultúrne dedičstvo v zozname Unesco.

 

Tyrrhenská amfora
  • Facebook

Tyrrhenská amfora

Používali ju Etruskovia v Tyrrhenskom mori. Zaujímavosťou je vhodenie borovicovej šišky do amfory ako konzervačnej látky. Nádoba bola zapečatená vytvrdnutou zmesou sopečného popola.

Fenická amfora Torpédo
  • Facebook

Fenická amfora Torpédo

Bolo navrhnuté tak, aby sa dokonale využil priestor pri preprave loďou v 8. storočí pred naším letopočtom. Nádoba mala objem okolo 23 litrov.

 

Egejské amfory
  • Facebook

Egejské amfory

Prvý príklad rôznych tvarov nádob s určitým druhom tovaru, ktoré zákazníkom napovedali, aký obsah majú očakávať.

Jozef Milčík
  • Facebook

Jozef Milčík

Autor článku

Žijem vínom, šírim kultúru vína, hodnotím vína a píšem recenzie. Pracoval som dlhé roky v gastronómii, žil som ňou. Som vyslúžilý sommeliér s 20-ročnou skúsenosťou v oblasti obchodu s vínom, v gastronómii, budovania značiek a investícií do vína.

 

Zdroj:

https://www.winemag.com/2021/08/02/aging-wine-amphora-wine-history/

Obrázky sú upravené a použité z Wine enthusiast

Preložené, upravené a skrátené