Aké víno si zabaliť na dovolenku?
  • Facebook

 

Márne rozmýšľate aké víno si zabaliť na dovolenku? Môj prístup je jednoduchý – degustovať, ochutnávať a porovnávať. Užívam si gastronómiu, miestne víno a destiláty. No, stalo sa už aj mne, že mi napríklad Chorvátsko vyhovuje,  ale víno menej. Alebo keď dovolenkujem u nás na Slovensku, tak sa mi nechce piť predražené supermarketové vína alebo kvalitné vína, ktoré dosahujú cenových výšin špičkových zahraničných vín. Radšej nakúpim u slovenského vinára, alebo si objednám z e-shopu, čo chcem a na čo mám chuť.

Vybavenie Vínomilca v zahraničí

 

Čo si zobrať so sebou? Vývrtka je základ. Osobne mám rád čašnícky nôž, pretože je spratný a dá sa nosiť vo vrecku bez obmedzenia, takže som vždy pripravený!  Jednoduchšie je kúpiť si kvalitné víno so skrutkovacím uzáverom. Prosím bez predsudkov! Už dávno nie sú 90.roky, kedy ich kvalita bola pochybná. O uzáveroch bez predsudkov sa rozpíšem na inom mieste.

Poháre sú už iná výzva. Kvalitný sklenený pohár si asi nebudete brať do ruksaku, či kufra. Jedine ak máte na to špeciálny obal, ale ten zaberá miesto. Piť z fľaše víno je barbarstvo. Zostane vám pohár si požičať, ale snáď nejaké nájdete aj na izbe hotela, penziónu, alebo chaty. Vhodnou alternatívou sú pre mňa kovové poháre. Predstavte si stredovekú čašu. Musím sa priznať, že majú svoje výhody, len prichádzate o pôžitok z farby vína, ale kto už by hodnotil farbu, keď sa pije a keď chutí…

Chladenie vína, áno aj červeného, vyžaduje inováciu a kreativitu. Ideál je autochladnička, ľad predsa nebudete nosiť. Ak nemáte, nevadí! Využite chladiaci potenciál prírody. Počíta sa potok, studňa, či jazierko ale more je nevhodné. Prečo? No ako budete chladiť otvorené víno? Pri mori sa vráťte do detských liet – lopatka do ruky a ideš. Zahrabte víno do piesku až po hrdlo. Nepreháňajte to, nech nemáte piesok vo víne. Ešte vás chcem poprosiť, aby ste prázdne fľaše vyhodili do koša a nerobili bordel!

 

Aké slovenské víno si zabaliť na dovolenku?

 

Začnem hneď alkoholom. Ideálny objemový alkohol vína je maximálne 12%. Čím viac alkoholu, tým viac musíte v lete chladiť, aby ste mohli víno v pohode popíjať. Čo sa týka zvyškového cukru, tak jedine suché. Kyselina by mala byť svieža, teda vyššia, no nie agresívna. Z odrôd si vyberte Veltlínske zelené, Silvánske zelené, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, či Pinot blanc. Kto má rád vína sladšie, odporúčam urobiť kompromis a zobrať si suché aromatické odrody ako Muškát – akýkoľvek, Tramín červený alebo Sauvignon blanc. Ružové vína zo Slovenska sú tiež dobrou alternatívou, preto sa ich oplatí zabaliť a ocenia ho najmä tí, ktorí majú radi ovocný charakter vín. Keď už musíte piť červené tak si zoberte Frankovku modrú alebo Pinot noir, ale nezabudnite chladiť!

 

Sekt na cestách

 

Prečo som nespomenul sekt? Popravde nie je to stav ideál prevážať na dlhšie trasy natlakované vína. Otrasy a vysoká teplota v aute vám môže priniesť nejedno prekvapenie. Ak máte radi slovenské sekty, tak im vytvorte podmienky na prevoz!

 

Aké zahraničné víno si zabaliť na dovolenku?

 

Kupovať zahraničné víno do zahraničia je nezmysel. Krajiny Európy sú ideálne na objavovanie vín. Je však pravda, že koľko červeného vína ste ochotný vypiť? Pokiaľ vyslovene necestujete do oblastí, kde sa tradične vyrába aj výborné biele a máte chuť na vyhlásené cudzokrajné oblasti, kúpte si odrodu Sauvignon blanc z akej krajiny chcete, Veltlínske zelené z Rakúska alebo Riesling z Nemecka. Osobne vám odporúčam objavovať!

 

Víno bez alkoholu

 

Aj takáto možnosť existuje víno bez alkoholu. Sortiment nealkoholického vína nájdete najmä u zahraničných vín. Kvalita, respektíve chuť je rôzna a niektoré sa dajú aj piť. Mne príde rozumnejšie si kúpiť hroznový mušt alebo si urobiť „strik“, spisovne strek! Strek – víno so sódou, ja pridávam aj ľad. Postup je ľad, sóda a víno, ináč to bude veľmi peniť!

 

Posledná rada pred cestou

 

Nikdy nekupujte len pár vín, ale kartón vína na dovolenku! Premôžte svoju zvedavosť, chuť na víno a zbytočne ho neotvárajte! Kartón tlmí otrasy, nerozbijú sa vám fľaše a zmierni sa dopad vysokej teploty!

 

Jozef Milčík
  • Facebook

Jozef Milčík

Autor článku

Žijem vínom, šírim kultúru vína, hodnotím vína a píšem recenzie. Pracoval som dlhé roky v gastronómii, žil som ňou. Som vyslúžilý sommeliér s 20-ročnou skúsenosťou v oblasti obchodu s vínom, v gastronómii, budovania značiek a investícií do vína.